Chablis Domaine du Colombier #otwock #wina

Chablis Domaine du Colombier 

pochodzenie: Francja
kolor: biały
region: Burgundia AOC
szczep: Chardonnay
charakter: wytrawne lekkie
pojemność: 750 ml
zawartość alk.: 12,5%
temperatura podawania: 8-11°C

Domaine du Colombier jest własnością rodziny od kilku pokoleń.
Łącznie 45 hektarów uprawianych jest na unikalnych wapiennych glebach, które zapewniają bardzo wysoką jakość winogron.
Noty degustacyjne: Wino z wyraźnym aromatem jabłek z miłym akcentem gruszki i pełne minerałów. Orzeźwiające i lekkie, o bogatym, owocowym smaku i wysokiej kwasowości. Eleganckie i szlachetne, jak na Chablis przystało.
Połączenie wina z potrawami: skorupiaki, ryby, sałatki, dobrze się komponuje z wędlinami. oraz z makaronami

Wino Chablis
Chablis jest historycznym miastem i regionem produkującym wina w północnej środkowej Francji . Wytwarza lekkie, wytrawne, białe wina słynące ze swojej flinystycznej mineralności i ostrej kwasowości. Wina AOC Chablis produkowane są wyłącznie z gron Chardonnay .

Wina Chablis produkowane są w stylu raczej odmiennym od tych produkowanych w Burgundii. Są bardziej suche i świeże, niż mocniejsze i bogato aromatyzowane. Większość podstawowych Chablis jest poddawana fermentacji i starzeniu w stali nierdzewnej, przy użyciu dębowych beczek bardziej popularnych w winach wyższego poziomu, chociaż używane większe beczki są bardziej prawdopodobne niż nowe barykady, a wina będą spędzały w nich krótszy czas niż w Côte d’Or.

szczep: Chardonnay

Chardonnay to najsłynniejszy na świecie gatunek wina białego, a także jeden z najbardziej posadzonych na świecie. Chociaż najwyżej cenione określenia tej odmiany pochodzą z Burgundii i Kalifornii , wiele przykładów wysokiej jakości powstaje we Włoszech, Australii, Nowej Zelandii i częściach Ameryki Południowej.

Opisywanie smaków Chardonnay nie jest łatwym zadaniem. Podczas gdy wiele win Chardonnay ma wysoką aromatyczną złożoność, jest to zazwyczaj spowodowane technikami winiarskimi (szczególnie używaniem dębu), a nie ich wewnętrznymi cechami. Fermentacja malolaktyczna nadaje charakterystyczny zapach maślany. Fermentacja i / lub dojrzewanie w dębowych beczkach wnosi nutę wanilii, dymu i nut słodkich przypraw, takich jak goździk i cynamon. Rozszerzony kontakt drożdżowy w beczce nadaje herbatniki, ciastowate smaki. Ze względu na wysoki poziom zaangażowania winiarzy, Chardonnay stał się znany jako „wina winiarza”.

Sama odmiana (choć często mówi się, że jest względnie neutralna pod względem smaku) jest odpowiedzialna za większość owocowych smaków występujących w winach Chardonnay. Obejmują one od tropikalnych (banan, melon, ananas i guawa) do owoców leśnych (brzoskwinia, nektarynka i morela), owoców cytrusowych i jabłek.

Klimat odgrywa ważną rolę w dyktowaniu, które smaki owocowe będą miały Chardonnay. Ogólnie rzecz biorąc, ciepłe regiony, takie jak Kalifornia, Chile i wiele Australii wydają się dawać bardziej tropikalne style. Strefy umiarkowane, takie jak południowe Burgundia czy północna Nowa Zelandia, tworzą wina wytrawione nutami pestek. Bardzo fajne winnice Chardonnay (te w Chablis, Szampanii i Niemczech) skłaniają się ku aromatom zielonego jabłka.

Deskryptory mineralne, takie jak kreda, mokre kamienie i zmiażdżone muszle również trafiają do nut degustacyjnych Chardonnay. Są one czasami przypisywane glebom w winnicy, chociaż związek między glebą a smakiem wina stał się powszechnie przesadzony. Najsłynniejsze z minerałów wina Chardonnay to wina Chablis , jednego z niewielu regionów winnych, które skupiają się na w dużym stopniu nietypowym stylu Chardonnay.

Chociaż Chardonnay słynie z wciąż wytrawnych, wytrawnych win, jest używany do produkcji imponująco różnorodnych gatunków win. Odmianę stosuje się w winach musujących na całym świecie (najbardziej znany szampan ), gdy jest zwykle sparowany z Pinot Noir . Kanada produkuje nawet słodkie wina lodowe Chardonnay .

Chardonnay jest szczególnie popularny wśród producentów wina, nie tylko dlatego, że ma niezawodny rynek żywych konsumentów. Odmiana ta wytwarza stosunkowo wysokie plony, będzie rosnąć w szerokim spektrum klimatów i może być z łatwością wyprodukowana w jakości wina o akceptowalnej jakości. W słabych rocznikach niedobory mogą zostać zasypane aromatami dębowymi, zmniejszając finansowy wpływ złych zbiorów.

W winnicy Chardonnay przedstawia kilka wyzwań związanych z uprawą winorośli, ale żaden z nich nie może być rozwiązany za pomocą odwiecznych technik lub niewielkiej pomocy technologii. (Gdyby tak nie było, odmiana z pewnością nie byłaby tak udana.) W bardzo ciepłym klimacie winogrona z Chardonnay mają tendencję do tracenia naturalnej kwasowości, czego rezultatem są płaskie, przekwitłe wina. Można to częściowo skorygować poprzez proste dodanie kwasu lub wczesne zbieranie i wyrównanie braku smaku przy użyciu dębu i fermentacji malolaktycznej. Vignerony w chłodniejszym klimacie mają zupełnie inny problem z odmianą, ponieważ pączki i kwiaty kwitną na początku sezonu, co czyni je podatnymi na wiosenne przymrozki. Vignerons w Burgundii (szczególnie w Chablis) tradycyjnie łagodziły to przy pomocy piecyków między rzędami winorośli. Nie tylko w celu uzyskania ciepła, ale także w celu zapobiegania prądom powietrznym zapobiegającym zamarzaniu.

Synonimy obejmują: Morillon, Pinot Chardonnay, Feiner Weisser Burgunder.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *