GS Sauvignon 2014 #OTWOCK #wino

Guy Saget Sauvignon

pochodzenie: Francja
kolor: białe
charakter: wytrawne
pojemność: 0,75 l
zawartość alk.: 15,5%
Blady złoty odcień z zielonymi refleksami. Subtelne aromaty w nosie, z egzotycznymi owocami. Na podniebieniu wino jest smaczne, z nutami cytrusów, mango i czarnego bzu.

Sauvignon

to białe wino z zachodniej Francji, z powodzeniem uprawiane w nowo powstałych i uznanych regionach winnych na całym świecie. Winogrona mogą być łatwiej kojarzone z Doliną Loary (ze względu na jej kluczową rolę w Sancerre i Pouilly-Fumé ), ale prawdopodobnie pochodzą one z Bordeaux , gdzie zazwyczaj miesza się z Semillon .

Kluczowym punktem sprzedaży Sauvignon Blanc jest jego prostolinijność – smaki rzadko ukrywane są w tle. Ponadto istnieje szczególnie ścisła korelacja między postrzeganymi smakami i ich deskryptorami, co czyni Sauvignon Blanc idealnym winem, z którego można rozpocząć naukę degustacji wina.

Klasyczne aromaty Sauvignon Blanc sięgają od traw, pokrzywy, liści czarnej porzeczki i szparagów po zielone jabłka i agrest, a także do bardziej ezoterycznych nut, takich jak siusiu kota i strzelca. Ten ostatni jest znakiem wina z Pouilly-Fumé, gdzie uderzony aromat krzemienia (znany jako pierre à fusil ) wywodzi się z obecności wysokich poziomów cherta w lokalnych glebach wapiennych. Efekt ten jest tak wyraźny i konsekwentny, że Sauvignon Blanc był kiedyś powszechnie znany jako Blanc Fumé w tej części Loary.

W połączeniu z Semillon, jak to jest w większości bordeaux , Sauvignon znajduje się w jednych z najlepszych na świecie wytrawnych win białych. Chociaż jest to na ogół element drugorzędny, odgrywa również ważną rolę obok Semillona w Sauternes , a najbliższa odmiana osiąga najwyższy punkt widma wina. Od lat 70. parowanie stało się podstawową bielą mieszanki w australijskim regionie Margaret River .

Względnie silna, silna winorośl (co tłumaczy jej popularność wśród winiarzy), Sauvignon łatwo przystosowuje się do różnych środowisk. Ponieważ dojrzewa wcześnie, może być uprawiany w stosunkowo chłodnym klimacie – jego ojczyzna Loara jest najbardziej oczywistym przykładem – podczas gdy naturalnie wysoka kwasowość pozwala zachować poziom świeżości nawet w cieplejszych obszarach. Jednakże, aby uzyskać prawdziwy zing, który najlepiej charakteryzuje wino Sauvignon Blanc, potrzebny jest chłodniejszy terroir , najlepiej przy silnym słońcu i suchym okresie żniw.

Dziwne, jak może się wydawać, jasny, zielony Sauvignon Blanc ma wiele wspólnego z ciemnoskórym Cabernet Sauvignon , a nie tylko z nazwą i regionem pochodzenia. Smaki papryki i szparagów, które można wykryć w winach obu rodzajów, mieszczą się w obydwu odmianach w stosunku do związków o smaku metoksypirazyny. Poza tym są to prężni hodowcy, którzy produkują hojne plony i są skłonni do produkowania nadmiernie gęstych baldachimów w chłodniejszym klimacie. Te dwie odmiany są w rzeczywistości spokrewnione genetycznie; Sauvignon stał się rodzicem Cabernet Sauvignon po naturalnym skrzyżowaniu z Cabernet Franc w XVIII-wiecznej winnicy Bordeaux. Zarówno rodzic, jak i potomstwo stały się dwiema z najczęściej sadzonych odmian winorośli na świecie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *