2015 Casato di Melzi Primitivo Salento IGT, Puglia, Italy_otwock

kolejna ciekawostka Casato di Melzi” IGT 2015

pochodzenie: Włochy
szczep: Primitivo
kolor: czerwony
charakter: wytrawne
pojemność: 750 ml
zawartość alk.: 13,5%

Kolor intensywnie czarno – czerwony, bogaty nos, obfitujący w nuty słodkich jeżyn z przewagą śliwek i wiśni. Świetne towarzystwo do smażonych i grillowanych mięs.

Całe słońce południowych Włoch: soczyste i jędrne z aromatami żurawiny, cassis, przypraw i ziół, drobnoziarnistymi taninami i mocnym wykończeniem. Na letnie grille idealne na przytulne jesienne wieczory!

„Ojcem” tego fantastycznego Primitivo na półwyspie Salento jest Martino Biscardo, którego rodzina kojarzy się z winem od 1878 roku. Jako producent wysokiej jakości win cieszy się reputacją we Włoszech jak Donnerhall.

ciekawosta

Primitivo to ciemnoskórych winogron znanych z produkcji atramentowych, tanicznych win, szczególnie Primitivo di Manduria i jego naturalnie słodki wariant Dolce Naturale . Klasyczne wino Primitivo jest bogate w alkohol i garbniki, intensywnie aromatyzowane i głęboko zabarwione. W Mandurii ufortyfikowane warianty alkoholowe często osiągają wartość ABV równą 18%, która jest przytłumiona do 14% w winach stołowych. W Primitivo często znajduje się pewna gorycz, która w połączeniu z garbnikami piżmowymi oznacza, że potrzebuje kilku lat w butelce lub beczce.

Salento IGT jest jednym z najczęściej używanych tytułów IGT w Apulii na południu Włoch. Obejmuje półwysep Salento, który dzieli Morze Adriatyckie od Morza Jońskiego i zapewnia Włochom swoją „piętę”. Teoretycznie wina Salento IGT mogą być czerwone, białe, różowe, niegazowane, musujące ( spumante ), słodkie ( passito ) lub suche – w zasadzie każdy styl, o którym mogą myśleć lokalni winiarze. W praktyce jednak większość mocno trzyma się ustalonych stylów regionu: mocne, suche, rustykalne czerwienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *