herbata i jej tajniki

herbata czarna

Otrzymywana jest w wyniku czterech procesów – więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia. Pierwszy z nich przeprowadzany w warunkach naturalnych, może trwać nawet 20 godzin, natomiast wykonywany mechanicznie nie przekracza 3 godzin. Więdnięcie przygotowuje liście do procesu zwijania, zmiękcza i zwiększa przepuszczalność liścia dla soków, które pozyskuje się w dalszych etapach. Potem liście zostają przesiane celem wyrównania jakości surowca. Fermentacja rozpoczyna się już w fazie skręcania. Jej celem jest zapoczątkowanie reakcji chemicznych przyczyniających się do zmiany właściwości herbaty. Gdy proces ten zostanie zakończony konieczne jest natychmiastowe wysuszenie herbaty, by zatrzymać przebiegające procesy w odpowiednim momencie. Napój, którym większość z nas raczy się każdego dnia posiada duże stężenie flawonoidów – związków opóźniających procesy starzenia Najcenniejszymi flawonoidami pochodzącymi z czarnej herbaty są katechiny, gdyż są najłatwiej przyswajalne i pomagają w neutralizacji rodnika hydroksylowego. Przypuszcza się, że wspomniane już katechiny chronią organizm przed rozwojem miażdżycy i zawałem serca. W skuteczny sposób obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi poprawiając przy tym krążenie. Zawarte w czarnej herbacie flawonoidy dodatkowo wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom krwi.

herbata zielona

Nie przechodzi procesu fermentacji , dzięki czemu w liściach zachowane zostają niemal wszystkie cenne substancje. Liście są poddawane utlenianiu, czyli procesowi łączenia się pierwiastków i związków chemicznych z tlenem. Zaraz po zebraniu świeże listki są podgrzewane i suszone, co właśnie zapobiega rozpoczęciu się procesów fermentacyjnych i pozwala im zachować zielony kolor. Systematyczne picie zielonej herbaty przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby serca. Zielona herbata obfituje w minerały i mikroelementy (fluor, cynk, żelazo, potas, wapń, sód) oraz witaminy A, B, C, E i K. Picie zielonej herbaty jest szczególnie polecane na odchudzanie, gdyż napar posiada właściwości wspomagające proces utraty zbędnych kilogramów. Obecne w nim katechiny mają istotny i wielopoziomowy wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Dodatkowo napój z zielonej herbaty zwiększa aktywność niektórych enzymów biorących bezpośredni udział w trawieniu.

herbata biała

Powstaje ze zbieranych wiosną pąków liściowych krzewów herbacianych, które chroni się przed działaniem promieni słonecznych. Ograniczenie nasłonecznienia powoduje, że   liście więdną, po czym stają się białą herbatą. Zebrane pąki poddawane są obróbce termicznej, dopiero potem suszeniu, a samo ogrzewanie parą wodną pąków służy neutralizacji znajdujących się w nich enzymów. Napar ma delikatny smak i jasny słomkowy kolor. Biała herbata jest najmniej przetworzoną herbatą przez co zawiera wiele cennych antyoksydantów, które z kolei czynią ją dobrym środkiem pielęgnacyjnym, Dla tego też może być stosowana wewnętrznie jak i zewnętrznie. Ponadto zwiększa odporność skóry na promieniowanie UV oraz przyspiesza jej regenerację. Wyhamowuje procesy starzenia się skóry. Zawiera prawie dwa razy więcej kofeiny niż zielona herbata i cztery razy więcej niż czarna. Wpływa więc korzystnie na koncentrację i pracę mózgu, nawadnia organizm oraz ma działanie antybakteryjne i antywirusowe.

Udostępnij na Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Wróć na górę