podzielę się podstawową wiedzą o kawie…

o kawie

Americano

Czyli kawa po amerykańsku, espresso, do którego dolewa się gorącą wodę. Podawana w rozmiarze od 40 do 470ml. Prawdopodobnie narodziła sie we Włoszech podczas II wojn światowej. Amerykańscy żołnierze nie mogli przywyknąć do zbyt intensywnego dla nich samku espresso i rozcięczali je wodą.

Espresso

Kawa o gęstej, oleistej konsystencji, orzechowobrązowej cremie. W związku z krótkim czasem ekstrakcji, około 25 sek. nie zawiera, wbrew powszechnej opinii, zbyt dużo kofeiny,  mniej niż kawa przygotowana w ekspresie przelewowym. Espresso podaje się w małej, podgrzanej filiżance ( 70ml). Stanowi również bazę dla innych rodzajów kaw, np. latte czy cappuccino. Dla wzmocnienia walorów smakowych espresso często podaję się  z kieliszkiem wody, która służy do przepłukania kubków smakowych.

Cafe Latte

Powstaje poprzez dodanie do espresso około 200ml podgrzanego, spienionego mleka. grubość piany powinna wynosić ok. 1cm. Najlepiej podawać ja w wysokiej szklance z długą łyżeczką. We Włoszech, podobnie jak cappuccino, pija się ją zazwyczaj do śniadania.

Cappuccino

Powstaje w wyniku dodania do espresso 125ml spienionego mleka. Mleczna pianka powstała na kawie powinna miec 1-2cm grubości i kremową konsystencję,  całkowicie pozbawioną pęcherzyków powietrza. Nazwa kawy pochodzi od koloru habitu zakonników-kapucynów, który jest brązowo-biały.

Flat White

Kawa pochodząca z Australii lub Nowej Zelandii- „biała płaska”. Przyrządza się ją poprzez zalanie podwójnego espresso gorącym mlekiem, może być odrobinę spienione, tak aby powstała płaska powierzchnia. Podawana najczęsciej w kubku lub większej filizance

Cafe macchiato

To po prostu espersso z odrobina spienionego mleka. Macchiato z włoskiego znaczy splamiony, co daje nam w efekcie „espresso splamione mlekiem”

Kawy przelewowe-alternatywy

Powstają w wyniku przelania przez zmielone ziarna kawy gorącej wody. Woda przepływa przez grubo zmielone ziarna, a napar trafia do szklanego naczynia. Otrzymujemy w ten sposób kawę nie tak skoncentrowaną, jak ta, którą dają  nam ekspresy ciśnieniowe, delikatniejszą w smaku, o bardzo różnorodnym bukiecie smaków i aromatów.

Drip – z angielskiego oznacza kapanie, choć prawidłowo  woda powinna cienkim strumieniem sączyć się przez  zmielone ziarna. Najczęściej przygotowując  kawę tą metodą wykorzystuje się sprzęt firmy Hario bądź Kalita. Ziarna, najlepiej single, należy zmielić dość grubo, w proporcji 6g/100ml. Zalewamy je w ciągu 3 minut, wodą o temperaturze 85-95 stopni.

Udostępnij na Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Wróć na górę